06.02.2018

Пенсійне законодавство: роз'яснення спеціаліста

Який порядок призначення пенсій в 2018 році відповідно Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” від 03.10.2017 № 2148 (далі Закон 2148)?

Пунктом 4 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058-VI (далі – Закон 1058) встановлено таке:

– з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року під час призначення пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 і 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%.

Крім того, передбачено, що у разі, якщо за однакових показників індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії в 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена в 2017 році, розмір якої обчислено з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України ухвалює рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується під час призначення пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені в зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначали з           1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.

 

Чи змінено порядок проведення перерахунку пенсій пенсіонерам, які працюють, у зв'язку з прийняттям Закону України Закону 2148?

Частиною четвертою статті 42 Закону 1058 визначено порядок здійснення перерахунку пенсії, якщо особа після призначення (перерахунку) пенсії продовжує працювати. Раніше кожні два роки пенсіонери могли звертатися до територіальних управлінь Фонду із заявою про перерахунок.

Законом 2148 у цей порядок було внесено зміну, яка передбачає, що органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи здійснюють перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок набули право на здійснення перерахунку. При цьому обираються найбільш вигідні умови перерахунку: лише з урахуванням страхового стажу чи з урахуванням страхового стажу і заробітку. Порядок такого перерахунку пенсії встановлює правління Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політику сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Як і раніше, такий перерахунок не здійснюють пенсіонерам, які отримують пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України “Про пенсійне забезпечення”, і які не досягли віку, встановленого статтею 26 Закону 1058. Після досягнення пенсійного віку перерахунок здійснюється за загальними правилами незалежно від виду призначеної пенсії.

 

 

Інформує Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області