07.08.2019

Виплата пенсії особам, які перебувають на повному державному утриманні

Статтею 48 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено виплату пенсіонеру, який перебуває на повному державному утриманні у відповідній установі (закладі), 25 відсотків призначеної пенсії. Решту його пенсії перераховують установі (закладу), в якій пенсіонер перебуває на повному державному утриманні, за його особистою заявою. Зазначені кошти зараховують на банківські рахунки цих установ і спрямовують виключно на поліпшення умов проживання в них пенсіонерів.

Якщо в пенсіонера, який перебуває у відповідній установі (закладі) на повному державному утриманні, є непрацездатні члени сім’ї, що перебувають на його утриманні, пенсію виплачують у такому порядку: 25 відсотків пенсії одержувачу пенсії, інша частина пенсії, але не більше 50 відсотків призначеного розміру — непрацездатним членам сім’ї пенсіонера, а решта — установі (закладу), в якій пенсіонер перебуває на повному державному утриманні.

Дітям, які одержують пенсію у зв’язку з втратою годувальника і перебувають на повному державному утриманні, пенсія встановлюється в розмірі 50відсотків, кошти перераховують на їхні особисті рахунки в установах банків, іншу частину пенсії 50  відсотків за заявою опікуна, перераховують на рахунок установи, в якій дитина перебуває на повному державному утриманні.  Дітям, які втратили обох батьків, пенсія не зменшується і виплачується  в повному обсязі.

До письмової заяви пенсіонера про перерахування установі частини пенсії адміністрація подає довідку про вартість утримання та довідку про період перебування пенсіонера в цій установі. Якщо пенсіонер є недієздатним, то заяву від його імені подає опікун або адміністрація установи за погодженням з органом опіки.

Механізм перерахування управління Пенсійного фонду України в області коштів установам (закладам), у яких особи перебувають на повному державному утриманні, та їх використання визначено Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2004 р. № 269 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 березня 2017 р.  № 164).

Якщо пенсіонер не проживав у закладі, а, наприклад, був у лікарні, відпустці, то з дати його вибуття до дати повернення включно пенсіонеру виплачуватимуть пенсію в повному розмірі. Якщо ж пенсіонера перевели в іншу установу, то йому виплачуватимуть 100 відсотків пенсії, доки нова установа не подасть в управління Пенсійного фонду України в області повідомлення із зазначенням дати прибуття, заяву про перерахування установі частини пенсії та довідку про вартість утримання.

У разі самовільного вибуття пенсіонера з установи, з наступного дня після його вибуття, управління Пенсійного фонду України в області припиняє перераховувати частину пенсії установі.

 

Начальник відділу з питань

виплати пенсій №6                                                                         І. ПРУТЯНУ