16.08.2019

Відрахування  аліментів  з  пенсії

Відрахування з пенсій аліментів провадиться відповідно до Закону України «Про виконавче впровадження», Інструкції про проведення виконавчих дій.

Відрахування з пенсії аліментів орган Пенсійного фонду проводить на підставі надісланих їм державним виконавцем виконавчих документів та розпорядження.

Спеціаліст, який здійснює виплату пенсії, не має права самостійно проводити пропорційний розрахунок, якщо боржнику пред`явлено декілька виконавчих листів про стягнення аліментів, такі розрахунки повинен проводити судовий виконавець. Державний виконавець щодо кожного виконавчого документу направляє розпорядження.

Особи, які виявили бажання сплачувати аліменти добровільно, можуть звернутися до органу Пенсійного фонду з письмовою заявою про утримання аліментів та перерахування їх стягучеві.  Ця заява може бути ними відкликана.

Утримання аліментів проводиться в тому ж порядку, як і за виконавчим листом.

Заява про утримання аліментів, а також про зміну розміру або припинення утримання аліментів, що надійшли від осіб, які виявили бажання сплачувати їх добровільно, зберігаються в порядку, установленому для зберігання виконавчих документів, і за втрату такої заяви винна посадова особа несе відповідальність.

Частка пенсії матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від пенсії матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.

Якщо після досягнення повноліття найстаршою дитиною ніхто з батьків не звернувся до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей, аліменти стягуються за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття.

При визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб надбавка до пенсії, що виплачується інвалідам І групи на догляд за ними, не враховується.

Відрахування аліментів з пенсії осіб, які перебувають на повному державному утриманні на непрацездатних членів сім`ї, проводиться з призначеного розміру пенсії.

Якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.

Розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до Закону.

Доставка позивачеві грошових переказів утриманих аліментів провадиться за рахунок платника аліментів.

В разі неодержання поштового переказу на виплату аліментів позивачем, повторно надсилається поштовий переказ за рахунок позивача.

З осіб, зобов`язаних сплачувати аліменти, у разі виїзду їх для постійного проживання у країни, з якими Україна не має договорів про надання правової допомоги, стягнення аліментів провадиться на час виїзду за рішенням суду за весь період до досягнення дитиною повноліття.

У разі неможливості стягнення аліментів із пенсії протягом трьох місяців підряд (закінчення строку, на який встановлена інвалідність; повідомлення операторів поштового зв`язку або установ банків, житлово-експлуатаційних контор, тощо смерть пенсіонера; тривале неодержання пенсії) виконавчий лист повертається до відділу державної виконавчої служби районного управління юстиції.

 

 

Заступник начальника відділу з питань

виплати пенсій №6                                                                                                     Є.Дімова