24.06.2019

Відповідаємо на запитання громадян стосовно призначення та виплати пенсій

На найчастіші питання щодо пенсійного законодавства, які виникають під час спілкування з пенсіонерами  на особистому прийомі та на  "гарячій лінії” відповідає головний спеціаліст відділу з питань призначення та перерахунків пенсій головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області   М.М.Чумакова

 

Чи маю я право на обчислення пенсії враховуючи доходи, які я отримувала до 2000 року? 

15 квітня 2016 року набув чинності Закон України від 26.03.2016 № 1043-VІІІ “Про внесення змін до статті 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” щодо порядку визначення заробітку для обчислення пенсії”.

Фактично внесені зміни поновили раніше діючий порядок обчислення пенсій. Так, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд  по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Тобто, починаючи з 15.04.2016 за бажанням пенсіонера, у разі доцільності, обчислення пенсії може здійснюватись з урахуванням заробітку не лише за всі періоди страхового стажу після 01.07.2000 року, а і  за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв по 30.06.2000 року – за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.

 

Я народилась 03.04.1964 року, пропрацювала 15 років на фермі дояркою, потім різноробочою. Виховала трьох дітей. Чи маю я  право на пенсію після досягнення 55 років і чи буде зараховано до страхового стажу період догляду за дітьми до досягнення ними 3-річного віку?

Згідно із пунктом 5 статті 114 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»”, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки, які працюють, зокрема доярками (операторами машинного доїння) в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55-річного віку і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.

 Оскільки Ви не пропрацювали 20 років дояркою (оператором машинного доїння), то права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 5 статті 114 Закону не маєте. Право на пенсію за віком Ви набудете після досягнення віку 60 років.       Водночас повідомляємо, що за період до 01.01.2005  року час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми до досягнення кожною дитиною трирічного віку зараховується до страхового стажу на підставі свідоцтв про народження дітей, тому при зверненні за призначенням пенсії до заяви необхідно долучити копії свідоцтв про народження дітей.  З 01.01.2005 до страхового стажу зараховується період отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або допомоги при народженні дитини на підставі даних системи персоніфікованого обліку.

 

Я 1967 року народження, народила та виховала четверо дітей. Чи маю право на призначення пенсії з більш раннього строку? 

 Відповідно до абзацу 2 статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року  не менше 34 років.

Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону тимчасово, до прийняття відповідного закону жінки, які народили п’ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу. Чинним законодавством не передбачено призначення пенсії жінкам, які народили четверо дітей, після 50 років. Враховуючи зазначене, право на призначення пенсії за віком Ви набудете в 2027 році, тобто в 60 років.

 

Вийшла на пенсію за віком у 2007 році. Маю 40 років педагогічного стажу та продовжую працювати. Чи маю я право на грошову допомогу в розмірі 10 місячних пенсій? 

Призначення грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, в розмірі десяти місячних пенсій стало можливим лише після внесення змін у Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон), які набули чинності з 1 жовтня 2011 року. Виплата цієї грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону передбачено, що грошову допомогу надають за таких умов:

 - якщо пенсію за віком відповідно до Закону призначають після 01.10.2011;

- якщо на день досягнення пенсійного віку, передбаченого в статті 26 Закону, особа працювала в закладах та установах державної або комунальної  форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів “е” - “ж” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”;

- якщо страховий стаж на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, становить: для чоловіків - 35 років; для жінок - 30 років;

 - якщо до цього не було призначено будь-яку іншу пенсію. 

Оскільки Вам пенсію за віком призначено у 2007 році, підстав для виплати грошової допомоги немає.

 

Я – студентка 3-го курсу. Місяць тому у віці 44 років від хвороби помер мій батько. Інвалідом він не був. Чи маю я право на пенсію у зв’язку зі смертю батька? 

Діти, які навчаються за денною формою навчання в загальноосвітніх навчальних закладах, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (також у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим рівнем за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника до закінчення навчання, але не довше ніж до досягнення 23 років.      

Ураховуючи те, що Ваш батько не отримував пенсію, для призначення Вам пенсії у зв’язку з втратою годувальника потрібно підтвердити документами наявність у нього 10 років страхового стажу (саме така кількість стажу відповідно до чинного законодавства потрібна для осіб, які померли у віці від 43 до 45 років).

Тож якщо Ви вчитесь на стаціонарі й підтвердите документами наявність у батька необхідного страхового стажу, то Вам буде призначено пенсію у зв’язку з втратою годувальника.

 

Мене було визнано інвалідом 3 групи внаслідок загального захворювання по 30 червня 2017 року. У зв’язку із сімейними обставинами на переогляд своєчасно не з’явився, а пройшов огляд тільки   20 травня поточного року. Органи МСЕК не визнали, що з 1 липня 2017 року до дня чергового огляду я був інвалідом. Чи мали право працівники Пенсійного фонду позбавити мене пенсії за ці майже 2 роки?

Пенсію по інвалідності призначають на весь термін інвалідності, а причину, групу, час настання інвалідності й термін, на який установлюють інвалідність, визначає орган медико-соціальної експертизи згідно із законодавством.        

Якщо інвалід не отримував пенсію через те, що не з’явився на повторний огляд у МСЕК без поважних причин, тобто під час повторного огляду орган медико-соціальної експертизи не визнає його за цей період інвалідом, то в разі наступного визнання його інвалідом виплату пенсії поновлюють із дня встановлення інвалідності знову за умови, що після припинення виплати пенсії минуло не більше як п’ять років.

Враховуючи діюче законодавство дії працівників Пенсійного фонду законні, пенсія Вам поновлена з 20.05.2019 року.