Насильство в сім’ї. Як захистити себе та родину

Побої і знущання у сім’ї для багатьох є щоденною реальністю, про яку мовчать. Мовляв, усі так живуть, тож треба терпіти. Терпіти більше не треба. Якщо ви постраждали від домашнього насильства, ви захищені Законом і маєте право на повноцінну допомогу.

Щорічно понад 1,1 млн. українок зазнають фізичного, сексуального насильства та психологічного тиску в сім’ї. Однак, за допомогою звертається тільки кожна десята. А як же решта? Причин того, чому жінки мовчать про знущання над собою, кілька.

По-перше, традиційне українське «б’є – значить любить» та «не винось сміття з хати». Багато хто досі вірить, що від домашнього насильства страждають усі, тому говорити про це нема потреби.

По-друге, багато жінок просто не знають куди звернутися за допомогою.

Третя причина – це недовіра до служб, які таку допомогу надають. Зрештою, дуже часто самі постраждалі не усвідомлюють, що над ними чинять насильство. Наприклад, коли їм постійно докоряють, контролюють кожен крок чи забороняють працювати.

В Україні з 2018 року діє Закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству», а з початку 2019 домашнє насильство стало злочином. Закон передбачає низку послуг та сервісів, які може отримати людина, що зазнала домашнього насильства, та гарантує невідворотність покарання для кривдника. Усі задіяні служби із попередження та протидії насильства координують свою роботу між собою для того, щоб надати оперативну допомогу тим, хто ї потребує, їх робота націлена на те, щоб постраждалі перестали мовчати, знаючи, що їм є куди звернутися і де отримати ефективну допомогу, а головне, щоб такі сервіси та послуги діяли в Україні та були доступними.

Серед них: Національна «гаряча лінія» 116 123 (безкоштовно з мобільного) або 0 800 500 335

«Гаряча лінія» працює цілодобово. Перше, що запитують консультанти «гарячої лінії» – це чи нема загрози життю і здоров’ю в даний момент. Якщо небезпеки просто зараз немає, але потрібно з кимось порадитися, як дати раду насильству вдома, то спеціалісти дадуть консультацію. В телефонному режимі вони допоможуть розробити план дій для конкретного випадку тієї людини, яка телефонує, розкажуть яку допомогу можна отримати безпосередньо у її районному центрі. У спеціалістів національної «гарячої лінії» є відповідні бази даних служб, які надають ті послуги, яких потребує жертва домашнього насильства – соціальні, медичні, психологічні, юридичні. Вони порадять, наприклад, куди звернутися, якщо жертва насильства хоче розлучитися із кривдником, але не знає як і на що не може претендувати після розлучення. Фахівці національної «гарячої лінії» надають консультації і допомагають постраждалим спланувати подальші кроки анонімно і безкоштовно.

В Болградському районі отримати допомогу можна у наступних службах: 

Відділення поліції за номером 102

Управління соціального захисту населення Болградської районної державної адміністрації (м. Болград, просп. Соборний,149 тел. 4-12-51)

Болградський районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (м. Болград, вул. Поштова,39 тел. 4-52-78,4-36-04)

Служба у справах дітей Болградської районної державної адміністрації (м. Болград, просп. Соборний,149 тел. 4-20-36).

Пам’ятайте, що спричинення будь-якого виду тілесних ушкоджень, а також вчинення будь-яких інших дій проти життя та здоров’я, волі, честі чи гідності особи, а також проти статевої недоторканості, є злочинами. За ці та інші правопорушення передбачена кримінальна відповідальність!

 

Головний спеціаліст відділу з питань праці та трудових відносин

Лариса Гавриленко