«ДРУГ» вам допоможе

Торгівля людьми входить у топ 3 найприбутковіших кримінальних злочинів у світі поряд з торгівлею зброєю та наркотиками. Міністерство соціальної політики координує роботу з надання потерпілим допомоги, яку вони потребують ,- медичної, психологічної, фінансової, тощо.

Вперше в Україні кількість випадків втягнення людей у незаконну трудову діяльність перевищила аналогічні показники щодо сексуальної експлуатації; проблеми з так званими наркокур’єрами та перевізниками мігрантів з Туреччини в країни ЄС (300 українців перебувають у місцях позбавлення волі європейських країн за ці злочини); є тенденції до збільшення торгівлі дітьми матерями з неблагополучних сімей.

З 2012 року Мінсоцполітики встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми 874 людям, 87 з них - діти. Основними країнами призначення «живого товару» для трудової експлуатації є Росія, Україна, Польща, Німеччина, Чехія та Туреччина. Найбільше таких випадків зафіксовано у 2018 році - 221, у 2017 - 198, 2016 - 110, 2015 - 83, 2014 - 27, 2013 - 41 та 2012 – 13, станом на 12 квітня 2019 - 181 випадків. ТОП 6 областей за виявленням постраждалих від торгівлі людьми з 2012 року: Харківська область - 72, Вінницька область - 65, Одеська область - 56, Дніпропетровська область - 53, Чернігівська область - 53 та Миколаївська область - 51.

Групами ризику для трудового та сексуального рабства є жінки віком від 18 до 26 років та чоловіки віком від 25 до 50 років. Мінсополітики перевіряє пакети документів, надані компаніями на ліцензування, та вже ліцензовані фірми і, на жаль, часто фіксує наступні порушення: компанії не можуть підтвердити свій фінансовий стан, можуть бути створені кілька днів тому і ще не мають електронної пошти, не мають зовнішньоекономічного договору з іноземною компанією, не підписують договорів з фізичними особами, що планують виїхати на заробітки. Тому закликаємо українців бути обачними і ретельно перевіряти роботодавця перед виїздом закордон

Жертви трудового рабства мають право на фінансову допомогу від 4600 до 6700 грн, а також на психологічну, медичну, юридичну допомогу чи послуги перекладача. За отриманням допомоги варто звертатись до управління соціального захисту населення за місцем проживання.

Рекомендуємо громадянам, що вирушають за кордон, зареєструватись у додатку «ДРУГ - Добровільна реєстрація українських громадян при подорожах за кордон», розробленому Міністерством закордонних справ України. Така реєстрація значно спрощує відповідним службами верифікацію, пошук громадян у випадках виникнення непередбачуваних обставин.

 

Начальник відділу з питань праці та трудових відносин УСЗН

Марія Перелі