12.06.2018

У Болградському районі пройшов форум стосовно реформи місцевого самоврядування у південно-західній частині Одеської області

Вчора, 11 червня 2018 року, у місті Болград пройшов Форум на тему «Реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади у південно-західній частині Одеської області: стан і перспективи».

Цей захід був організований Програмою Ради Європи «Децентралізація і реформа місцевого самоврядування в Україні» спільно з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Комітетом Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, ГО «Інститут громадянського суспільства» за підтримки Одеської обласної державної адміністрації, Одеської обласної ради  та Болградської державної адміністрації.

Основними доповідачами на Форумі були керівник Департаменту з питань демократичного врядування, Генеральний директорат ІІ – з питань демократії, Генеральний секретаріат Ради Європи Даніель Попеску; заступник Голови Офісу Ради Європи в Україні Олена Литвиненко; перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав Негода; заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Сергій Кудлаєнко; директор з науки та розвитку ГО «Інститут громадянського суспільства» Анатолій Ткачук; перший заступник голови Одеської обласної державної адміністрації Олександр Терещук; голова Болградської районної державної адміністрації Денис Мусієнко.

На сьогоднішній день у Болградському районі не сформовано жодної об’єднаної територіальної громади (ОТГ), саме тому у ході форуму учасники шукали практичні шляхи активізації процесів децентралізації в регіоні.

Як зазначив у своїй доповіді заступник Міністра В’ячеслав Негода: «Працюючи на місцях, щоразу отримуємо підтвердження, що можливості і резерви країни є надзвичайно потужними і вони мають істотне значення для розвитку територій і побудови якіснішого життя людей. Наше основне завдання — мобілізувати ресурси, які має країна, тобто  місцеві, регіональні, державні, для того, щоб  забезпечити ефективний розвиток територій. Україна повинна побудувати ефективну систему місцевої влади з тією метою, щоб вона ефективно працювала і вирішувала проблеми місцевого значення».

Для проведення дискусій в ході форуму експертним середовищем було підготовлено пропозиції щодо можливого формату об’єднання територіальних громад в  межах Болградського району. Експертами для збалансованого, рівномірного територіального розвитку громад Болградського району пропонується розглянути можливість створення 5 проектних ОТГ з центрами у м. Болград, с. Кубей, с. Каракурт, с. Городнє, с. Василівка.

Директор з науки та розвитку ГО «Інститут громадянського суспільства» Анатолій Ткачук презентував присутнім погляди на нові можливості розвитку Болградського району у разі формування ОТГ. Дослідження показали, що створення ОТГ на всій території району ще у 2015 році дозволило б до 2020 залучити додаткових 131 млн грн за рахунок субвенції на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад. А з урахуванням вартості грошей у часі загальний обсяг додаткових фінансових ресурсів склав би удвічі-тричі більшу суму. Експерти наголошують, що ці кошти значною мірою покривають потребу у фінансуванні актуальних проектів соціальної та транспортної інфраструктури місцевого значення з оціночною вартістю в 288 млн грн.

В Одеській області на сьогодні створено 28 ОТГ, 25 з яких  — на прямих міжбюджетних відносинах з державним бюджетом. Якщо говорити про розвиток мовою цифр, то надходження власних доходів місцевих бюджетів цих ОТГ лише протягом січня-квітня цього року зросли в 1,6 рази, порівнюючи з таким же періодом минулого року зі 190,9 млн грн до 298,5 млн грн. Із розрахунку на 1 жителя показник власних доходів ОТГ збільшився до 1147,7 грн  з 734,0 грн (+413,7 грн).

 Керівник Департаменту з питань демократичного врядування Ради Європи Даніель Попеску наголосив: «Необхідно розвивати територію. Це можна вирішити одним способом – децентралізацією. Ресурси і повноваження потрібно передавати місцевій владі. Люди повинні брати відповідальність за своє життя. Необхідно створювати громади, щоб бути успішними. Необхідно створити правильний баланс між владою і людьми, ґрунтуючись на досвіді європейських країн. Потрібно вчитися на помилках інших країн. Рада Європи допомагає місцевій владі провести децентралізацію, а влада разом з населенням вирішує, як їм проводити децентралізацію».

Під час заходу своїм практичним досвідом розвитку ОТГ з присутніми міськими та сільськими головами поділилися Веліна Заяць – Дунаєвецький міський голова (Хмельницька область), Вадим Гаєв – Новопсковський селищний голова (Луганська область), Аркадій Шова – Мамалигівський сільський голова (Чернівецька область). Вони розповіли про те, як децентралізація впливає на можливості економічного зростання, на будування нової інфраструктури, створення нових робочих місць та рівень життя населення загалом.

В рамках форуму було проведено засідання тематичного круглого столу Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, на якому обговорювали проект закону «Про засади адміністративно-територіального устрою України» (№ 8051), який є одним із ключових з пакету законопроектів щодо реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади. 

На завершення заходу голова Болградської райдержадміністрації Денис Мусієнко зазначив: «Ми сьогодні обговорили конкретні питання з реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади на прикладі нашого району. Отримали потрібну інформацію від експертів, вислухали історії успіху вже існуючих об’єднаних територіальних громад. Протягом декількох років деякі сільські голови мали можливість відвідати ОТГ інших областей, переконатися в їхньому активному економічному розвитку, на власні очі побачити вже реалізовані гарні проекти. І хочу сказати, що думка багатьох сільських голів змінилася в позитивну сторону, тому що вони побачили, як в реальному часі працює ця реформа. В будь-якому разі об’єднання в нашому районі проводитиметься на добровільній основі за рішенням жителів».

Під час обговорень учасники форуму висловлювали власні думки та ставили питання організаторам, на які отримували вичерпні відповіді.