13.06.2018

На засіданні громадської ради при Болградській райдержадміністрації обговорили основні тези Закону України «Про освіту»

12 червня відбулося чергове засідання Громадської ради при Болградській районній державній адміністрації, в якому взяли участь голова Болградської райдержадміністрації Денис Мусієнко, голова Болградської міської ради Сергій Димитрієв, представники громадських організацій району та місцеві ЗМІ. 

У ході засідання представники громадськості обговорили низку питань, що мають важливе значення для мешканців району. 

Розпочалася нарада з обговорення нововведень до Закону України «Про освіту», з якого доповіла головний спеціаліст відділу освіти райдержадміністрації Ольга Овчаренко.

Цей Закон регулює суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов’язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також визначає компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти.

Ольга Валентинівна розповіла про основні  тези закону «Про освіту»:

-  нова українська школа має розвивати у дітей «читання з розумінням, уміння висловлювати свою думку усно і письмово, критичне та системне мислення, здатність логічно обґрунтовувати позицію, творчість, ініціативність, вміння конструктивно керувати емоціями, оцінювати ризики і приймати рішення, вирішувати проблеми, здатність співпрацювати з іншими»;

-  діти йтимуть до школи, як правило, у 6-річному, але в будь-якому разі не пізніше 7-річного віку і вчитимуться 12 років;

-  акінчивши 9 класів, діти зможуть навчатися в професійних коледжах, здобуваючи професію як одночасно зі здобуттям повної вищої освіти, так і без нього;

-  для отримання диплому бакалавра студенти вчитимуться не чотири, а три роки. Натомість навчання в магістратурі стане довшим і триватиме два роки, зараз – півтора. Вступ у магістратуру здійснюватиметься за підсумками ЗНО;

-  заклад освіти може здійснювати освітню діяльність одночасно на різних рівнях освіти та за різними видами освіти, створювати для цього структурні підрозділи. Тобто, теоретично, може існувати заклад, що об’єднує дитсадок, початкову школу, гімназію, ліцей, університет, професійний коледж і музичну чи художню школу. Треба лише отримати відповідні ліцензії і пройти акредитацію;

-  освітній процес в усіх закладах освіти відбуватиметься українською мовою. Представники національних меншин мають право навчатися в окремих групах дитсадків та класах початкової школи, в яких, крім української, буде використовуватися в навчальному  процесі мова відповідної меншини;

Щоб реформа запрацювала на повну силу, необхідно чимшвидше ухвалити закони про середню освіту, про професійну освіту, зміни до Податкового та Митного кодексів, що зменшать податковий тягар із закладів освіти, та інші акти, а також утворити чи реорганізувати органи управління, передбачені новим освітнім законодавством.

Отже, ухвалений новий закон про освіту – далеко не останній, але визначальний крок на шляху освітньої реформи, який визначає її головний зміст і спрямованість. У будь-якому разі на освіту чекають зміни, результати яких зможемо оцінити лише з роками.

Також громадськість району цікавили нові правила прийому дітей до загальноосвітніх шкіл та статус вивчення мови та історії національних меншин, які проживають у районі. У завершенні обговорення даного питання громадськість району прийняла рішення довести до членів своїх громадських об’єднань та через ЗМІ до населення району основні нововведення даного закону.

Про розміри тарифів за надані послуги КП «Горводоканал» Болградської міської ради проінформував  Болградський міський голова Сергій  Димитрієв. Членів громадської ради хвилювало питання надання послуг КП «Горводоканал» за обслуговування багатоквартирних будинків та прибудинкових територій.  Згідно із затвердженою директором КП "Горводоканал" плановою собівартістю і розмірами тарифів за видами послуг, що надаються за обслуговування багатоквартирних будинків та прибудинкових територій, калькуляція одного м. кв. складає від 2,52 грн. до 2,68 грн. У переліку найменованих видів послуг, які надає КП "Горкводоканал", входять 13 послуг, проте не всі види послуг надаються жителям багатоквартирних будинків.

Болградський міський голова Сергій  Димитрієв зазначив, що мешканці багатоквартирних будинків повинні вимагати від КП "Горводоканал" виконання усіх видів послуг, передбачених у калькуляції послуги, що надається за обслуговування багатоквартирних будинків та прибудинкових територій.

Також Сергій Гаврилович закликав мешканців багатоквартирних будинків, які ще створили ОСББ, об’єднуватись та створювати їх згідно з діючим законодавством. І хоча створення ОСББ – справа непроста, зате вигідна. Практика показує, що об’єднання співвласників – чи не єдиний варіант наведення порядку у будинку. Об’єднання мешканців багатоквартирних будинків – це юридична особа, створена власниками для управління, утримання та використання неподільного та загального майна. Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) – єдиний спосіб для власників житлових і нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку спільно володіти, користуватися, здійснювати управління будинком, а також утримувати свою власність у доброму стані.

Члени громадської ради також обговорили питання створення Алеї Слави на Болградському міському кладовищі, створення групи з очистки міського кладовища, паркування транспорту у центрі міста, що перешкоджає пішоходам пересуватися по центру Болграда, та можливості переведення абонентського відділу ПАТ «Одессагаз»  у центр міста.

Голова Болградської райдержадміністрації розповів членам громадської ради про об’єкти, будівництво та реставрація яких  проводиться у поточному році в Болградському районі. Що стосується реконструкції пам’ятника «Братська могила радянських воїнів 1941-1945 років»,  обговорення якого останнім часом дуже жваво проходить у соціальних мережах, Денис Володимирович зазначив, що проект нової конструкції був затверджений на громадських слуханнях, які були проведені у листопаді  2017 року. Що стосується ялинок біля пам’ятника, то у зв’язку з тим, що їхні корені були розташовані під плитами пам’ятника, а не в глиб, то при демонтажі пам’ятника вони були пошкоджені. Тому, на жаль, ці дерева неможливо було зберегти.

Також голова Болградської райдержадміністрації зазначив, що в цьому році з обласного бюджету виділено кошти на облагороджування  парку біля Спасо-Преображенського собору, тому він запропонував представникам громадських організації району надати свої пропозиції стосовно загальної концепції  благоустрою парку (дерева, національні зони, дитячі майданчики, доріжки та інше).   

Наприкінці заходу члени  Громадської ради при Болградській районній державній адміністрації обговорили низку організаційних питань діяльності ради.